Nagrobki z granitu – zalety i pielęgnacja

Wybór odpowiedniego nagrobka to z pewnością nie jest decyzja prosta. Ludzie z jednej strony chcą upamiętnić bliską osobę najlepiej jak potrafią, a jednocześnie poszukują rozwiązań, które będą przez cały czas prezentować się estetycznie i nawet zmienne warunki pogodowe nie będą stanowić dla nich zagrożenia. Oczywiście w tym przypadku do wyboru jest kilka różnych materiałów. Od wielu lat jednak największą popularnością cieszą się nagrobki granitowe. I nic w tym dziwnego, bo mają naprawdę sporo zalet.

Granit – wytrzymałość i twardość

Zdecydowana większość osób decyduje się na nagrobki granitowe z uwagi na bardzo wysoką trwałość tego rodzaju kamienia. Ponadto granit to kamień, który można stosunkowo łatwo obrobić. Wykorzystywany jest w praktyce nie tylko w branży pogrzebowej. Coraz częściej wykonuje się z niego blaty kuchenne, zlewy, podłogi, schody zewnętrzne i wewnętrzne parapety czy płyty ścienne. W jaki sposób objawia się wytrzymałość i trwałość granitu? Wykonane z granitu nagrobki są odporne na różnice temperatur i zmienne warunki atmosferyczne – opady śniegu, deszczu, mróz, silne promieniowanie słoneczne. Nie trzeba się też obawiać uszkodzeń natury mechanicznej, o które na cmentarzu z różnych względów nietrudno.

Granit to kamień różnorodny i efektowny wizualnie

Granit słynie ze swojej twardości i wytrzymałości, ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę również na jego niezaprzeczalne walory estetyczne. Przede wszystkim kamień ten dostępny jest w wielu odmianach i barwach do wyboru. Dlatego bez problemu można dostosować go do własnych potrzeb i wybrać konkretny wzór. Granit to kamień niepowtarzalny, który za każdym razem prezentuje się inaczej. Jednocześnie jest on bardzo uniwersalny, bo nie ma większego problemu z dobraniem do niego różnego typu akcesoriów nagrobnych – wazonów na kwiaty, lampionów, ławeczek, na których siada się przed nagrobkiem. Granit doskonale komponuje się ponadto ze sztucznymi kwiatami oraz prawdziwymi bukietami.

Granit to kamień, który nie wymaga szczególnej pielęgnacji

Granit to, jak wspomniano wyżej, kamień bardzo odporny na różne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Na tym jednak jego zalety się nie kończą. Nagrobki wykonane z tego kamienia nie wymagają bowiem żadnej szczególnej pielęgnacji. Jak można wyczyścić nagrobek wykonany z naturalnego granitu? Najlepiej do tego celu wykorzystać po prostu letnią wodę i miękką szmatkę lub delikatną gąbkę. W razie potrzeby można posiłkować się niewielką ilością detergentu np. płynu do mycia szyb czy do zmywania. Granit jest kamieniem odpornym na działanie różnego rodzaju kwasów i środków chemicznych. Nie trzeba się wiec obawiać tego, że po myciu pojawią się na nim mało estetyczne przebarwienia.

Granit to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie jeśli mowa o nagrobkach. To bowiem kamień o wielu zaletach. Jest przede wszystkim bardzo odporny na różnego rodzaju czynniki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie zawsze prezentuje się efektownie i nie sprawia problemów w czasie czyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *