Jak wygląda pogrzeb po kremacji?

 Kremacja to nic innego, jak spopielenie zwłok zmarłej osoby. Jest to proceder dozwolony w Polsce na podstawie przepisów prawa. Przed przewiezieniem ciała do krematorium, zostaje ono przygotowane w zakładzie pogrzebowym do ostatniego pożegnania. Rodzina wybiera ubranie, trumnę wyłącznie z nielakierowanego drewna oraz urnę. Następnie zmarły zostaje przewieziony do krematorium, gdzie zostaje spalony w nowoczesnym urządzeniu, w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Trwa to od dwóch do trzech godzin. Na koniec prochy zostają umieszczone w urnie i wydane zostaje świadectwo kremacji.

Przygotowanie do pogrzebu

Wiemy doskonale jak wygląda pogrzeb katolicki z trumną. Jednak w przypadku pochówku spopielonego ciała, znajdziemy pewne różnice. Jak już wcześniej wspomniałam, przygotowanie zwłok wygląda podobnie, jak w przypadku tradycyjnego obrządku. Czasem jednak ubiór bywa zastępowany specjalnym całunem. Przed kremacją krewni muszą dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty tzn. odpis aktu zgonu oraz zgodę zmarłego na skremowanie zwłok. Przed rozpoczęciem spalenia rodzina ma możliwość pożegnania zmarłego w przygotowanej wcześniej kaplicy lub sali ceremonialnej. Po kremacji zwłoki przenoszone są do sąsiedniej komory, w której studzi się je do temperatury pokojowej. Później następuje rozdrobienie szczątek specjalnym urządzeniem, przesypane do worka i umieszczone w urnie. 

Ceremonia pogrzebowa

Niestety w Polsce nie ma możliwości rozsypania popiołów bliskiej osoby w miejscu, które jest dla nas szczególnie ważne, ani trzymać ich w domu. Zabraniają tego przepisy prawa. W 2011 roku Kościół stanął na stanowisku, że proceder kremacji jest obrzędem pogańskim, dlatego lepiej jest wybrać tradycyjny pochówek zmarłego w ziemi. Nie chodziło o żaden zakaz kościelny, lecz wierność względem dochowania tradycji. Wówczas Kościół nie zgadzał się na spalenie zwłok i złożenie urny na cmentarzu przed mszą świętą z trumną, w której znajduje się ciało zmarłego. Problem polega na kolejności wykonywanych czynności. Od tamtej pory minęło jednak kilka lat, a stanowisko Kościoła uległo ociepleniu. Dlatego bardziej praktycznym rozwiązaniem jest najpierw skremowanie ciała zmarłego, następnie odprawienie mszy świętej i uroczystości pogrzebowej na cmentarzu. Szczątki bliskiej nam osoby, znajdujące się w urnie najpierw zostają poświęcone, następnie są składane tradycyjnie do grobu lub rodzinnego grobowca. Urna może zostać umieszczona w kolumbarium. Jest to specjalna ściana, na której umieszcza się wyłącznie urny z prochami. Istnieje kilka zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim nie zajmuje się setek hektarów na potężne grobowce, po za tym jest to rozwiązanie bardziej humanitarne. Na koniec rodzina i bliscy żegnają się ze zmarłym poprzez modlitwy oraz złożenie kwiatów na miejscu pochówku. 

Każdy pragnie, aby ich bliski stał się obiektem wspomnień i modlitw wspólnoty chrześcijańskiej, a jego grób stał się miejscem pamięci i zadumy. Dzięki odpowiedniemu obrządkowi, łatwiej unikniemy sytuacji braku szacunku dla zmarłego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *