Odpowiedni strój na ostatnią drogę

Śmierć bliskiej osoby to bardzo ciężki moment dla rodziny. Przeżywając żałobę i rozpacz po stracie bliskiej osoby trzeba stanąć przed trudnym zadaniem zorganizowania całego pogrzebu. Należy zadbać o wiele szczegółów takich jak miejsce na cmentarzu, trumna, kwiaty, karawan, organizacja stypy, a nawet odpowiedni strój dla zmarłego do trumny. Wielką pomocą są oczywiście wszelkie zakład pogrzebowe, które zajmują się kompleksową organizacją pogrzebów, jednak mogą one tylko doradzić w wielu aspektach, a  nie podjąć decyzję za rodzinę.

Odpowiednia odzież dla zmarłego

Zgodnie z ogólnymi zasadami i tradycją zmarłych chowa się w eleganckim i klasycznym stroju. Dla mężczyzn wybiera się garnitury z dodatkiem muchy lub krawatu, a dla kobiet sukienki lub garsonki i rajstopy. Nie jest jednak powiedziane, że musi to być strój w kolorze czarnym, ważne jedynie aby barwa była stonowana. Czasem jednak zmarły za życia starannie przygotowuje się do swojego pogrzebu i sam planuje jak powinien on wyglądać. Jeżeli zdecydował się na inny strój do trumny, należy to uszanować. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracowników różnych służb. Są oni często chowani w mundurach, jakie nosili za życia np. policyjnym, górniczym, czy wojskowym. Młode osoby ubiera się z kolei w mniej formalne stroje niż dorosłych np. w białe sukieneczki. 

Decydują się na konkretny strój dla zmarłego trzeba koniecznie pamiętać o tym, że należy mu się szacunek. Stój nie może być zbyt odważny i wyzywający oraz nieschludny i zniszczony. Często zmarły z powodu choroby czy wypadku ma rany i niedoskonałości, które warto zamaskować. W tym celu można użyć różnych chust, rękawiczek, szali itp.  Ubierając zmarłego nie można zapomnieć kim on był i jakie miał cechy charakteru. 

Czym kierować się przy wyborze ubrania do trumny?

Wybierając ubranie do trumny można zdecydować się na stroje, które należały do danej osoby za życia, lub zdecydować się na zakup specjalnych elementów garderoby proponowanych przez zakłady pogrzebowe. Bardzo istotne jest to, żeby ubrania były w dobrym rozmiarze, a jest to dosyć trudne z uwagi na utratę wagi czy opuchliznę. Dlatego pomoc zakładu pogrzebowego to bardzo dobre rozwiązanie, które wiele ułatwia. W takim wypadku nie ma obawy, że coś będzie nie tak. 

Oprócz wierzchnich ubrań: sukienek czy garniturów trzeba też zadbać o  odpowiednią bieliznę i buty. Często zdarza się, że buty zmarłego stają się za małe ze względu na opuchliznę. Należy wziąć ten fakt pod uwagę. Pracownicy zakładu pogrzebowego są bardzo doświadczeni w kwestii doboru ubrania, dlatego ich pomoc zawsze jest bardzo profesjonalna. Tak jak wspomniano powyżej mogą oni wybrać odpowiedni strój spośród swojej oferty lub pomóc dopasować rodzinie odpowiednie ubranie na podstawie dostępnych informacji o zmarłym. Czasem rodzina nie ma odwagi na przeglądanie szafy zmarłego lub nie ma na to po prostu czasu, w takim wypadku oferta zakładu pogrzebowego może się okazać niezbędna. Wybór ubioru dla osoby zmarłej to bardzo ważna sprawa i trzeba ją dobrze przemyśleć. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *