Pogrzebowy savoir-vivre

Wybierając się na pogrzeb bliskiej osoby lub znajomego warto wiedzieć, jak zachować się na takiej ceremonii, aby nie zwrócić na siebie uwagi tłumu. Nie wszyscy potrafią się w takich sytuacjach odnaleźć. Oczywiście nie wynika to z tego, że ludzie przychodzą na pogrzeb po to, aby zepsuć całą uroczystość. Niektórzy nie mają pojęcia jak przebiega takie wydarzenie i jakie zachowania są niewskazane. Warto się na to jednak uczulić, aby godnie pożegnać zmarłą osobę.

Przede wszystkim chodzi o kwestię ubioru. Na pogrzeb nie można się wystroić, jak na wybieg mody. Trzeba zmarłemu i jego rodzinie okazać należyty szacunek, a więc ubrać się elegancko, ale niezbyt wyzywająco lub też krzykliwie. Najlepiej założyć na siebie odzież w kolorze czarnym, nie powinno stosować się jasnych kolorów. Korzystnym wyborem będą zdecydowanie ciemniejsze kolory, nie musi być to od razu czerń, ale np. brąz.

Za trumną podąża najbliższa rodzina

Często osoby udające się na pogrzeb, które znały zmarłego z widzenia ustawiają się w kondukcie żałobnym tuż za trumną. To ogromny błąd, ponieważ za trumną powinna podążać wyłącznie najbliższa rodzina, potem jest miejsce na kolegów, koleżanki, dalszych znajomych i ludzi dobrej woli. W Kościele również nie powinno siadać się do pierwszych rzędów, ponieważ zawsze są one zarezerwowane dla rodziny. Nie warto się więc wychylać przed szereg, gdyż może być to bardzo źle odebrane przez wszystkie zebrane na uroczystości osoby.

Na pogrzeb nie można się spóźnić, w końcu jest to bardzo ważna uroczystość. Co prawda wydarzenie to jest dość przykrym doświadczeniem, ale jest to ostatnia droga zmarłego, dlatego też okazanie mu szacunku jest jak najbardziej na miejscu. Nie powinno się też korzystać z telefonu komórkowego, wszystkie urządzenia elektroniczne należy więc przed uroczystością wyciszać, aby nie przeszkadzać w Kościele, jak i na cmentarzu. Takie postępowanie na pewno zostanie pozytywnie odebrane przez rodzinę.

Nie zapomnieć o kwiatach i kondolencjach

Podczas uroczystości pogrzebowej nie należy zapomnieć też o kwiatach. W ten sposób najczęściej żegna się zmarłego, który pozostawił swoją rodzinę w żałobie. Na wieńcach można ułożyć jakiś specjalny napis, płynący prosto z serca, ale powinien być on taktowny. Oczywiście warto złożyć też najbliższej rodzinie kondolencje, jednak nie należy biec do takich osób w pośpiechu, na wszystko znajdzie się czas. Podczas ceremonii pogrzebowej należy pamiętać także o:

  • odczekaniu w Kościele na moment, gdy za trumną wyjdzie najbliższa rodzina zmarłego,
  • zabraniu ze sobą chusteczek higienicznych, mogą się one przydać również innym osobom,
  • zachowaniu należytej powagi, w końcu to bardzo podniosła uroczystość.

Pogrzeby dla nikogo nie są łatwym przeżyciem, często pozostaje po nich trauma do końca życia zwłaszcza, gdy żegna się bardzo bliską osobę, a więc np. żonę, rodziców lub też rodzeństwo. Najważniejsze to dobrze się zachować podczas odprawiania takiej ceremonii, wtedy też zmarły zostanie godnie pożegnany i będzie czuwał nad bliskimi z nieba. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *